Kobylka zelená

21. října 2010 v 16:34 | Parta |  Referáty o všem možném
Kobylka Zelená

Říše:
Živočichové(Animalia)
Kmen:
Členovci (Arthropoda)
Podkmen:
Vzdušnicovci (Tracheata)
Třída:
Hmyz (Insecta)
Podtřída:
Křídlatí (Pterygota)
Řád:
Kobylky (Ensifera)
Rod:
Kobylka
Druh:
Zelená

Charakteristika:

Velký hmyz, délka těla až 46 mm. Barva těla je převážně zelená, na zádech má často podlouhlou světle hnědou kresbu a částečně hnědé nohy. Má 2 páry křídel a 3 páry noh. Zadní nohy mají dlouhou a silnou hlezenní kost, která umožňuje kobylce dlouhé skoky. Křídla jsou dlouhá, plně vyvinutá, světle zeleno-průhledná, složená střechovitě nad tělem. Díky křídlům dobře létá, může uletět i stovky metrů. Má 30-40 mm dlouhá tykadla. Samička má dlouhé přímé kladélko. Sluchové orgány má na holenních předních nohou, a protože je jejich tělo poměrně malé, získává tímto nejlepší schopnost zjistit směr zvuku a dokážou vnímat otřesy i z metrů vzdálených míst. Tympanální orgán na každé noze leží pod dvěma štěrbinami a je spojen s dvojicí vzdušnic, která vede zpět do hrudi. 

Aktivní jsou od června do října až listopadu. Samečkové od odpoledne do noci vytrvale cvrkají (stridulují). Na jednom ze žeber levého křídla má řadu drobných zoubků. Pohybem křídel tře tyto zoubky o hranu pravého křídla a tím vydává cvrkavý zvuk. Samička může cvrkat také, ale cvrká jen zřídka a mnohem slaběji. Cvrkání samečků se má přivábit samičku. Zvuk je slyšet až stovky metrů daleko. Při chladných a deštivých dnech kobylky nekoncertují. Sameček má určité území, které si před ostatními samečky brání.

Stav:

Stavy se v minulosti snížily používáním pesticidů, ale v současnosti stavy opět rostou. Kobylka zelená není chráněná.

Výskyt:

Je značně rozšířená do celé Evropy. S výjimkou pohoří nebo příliš studených oblastí (např. Alp) je to všudypřítomný druh. Častá ve Středozemí. Snadno a rychle dokáže rozšířit území výskytu.

Prostředí:


Na okrajích lesů, na loukách, od země po koruny stromů.

Rozmnožování:

Samička je přivábena cvrkotem samečka. Páření trvá skoro hodinu, s dlouhou trvalou předehrou.
Samička klade asi 150-300 vajíček do řádků na rostliny nebo hluboko do měkké půdy. Teprve druhým rokem se z nich líhnou larvy. Vývoj má 5-7 stádií nymf. Nymfa v posledním larválním stádiu se podobá dospělci.
Nebezpečím pro svlékající se larvy jsou mravenci a pro dospělé kobylky masožravé druhy ptáků a netopýrů.

Potrava:

Dospělé kobylky jsou dravci, živí se hlavně hmyzem, ale jsou i býložravci. Larvy se živí mšicemi.

Aktivita:

Od odpoledne do noci.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama